Technologie Homeplug - přenos dat po elektrickém vedení

Vedle notoricky známého zapojení domácí nebo firemní počítačové sítě pomocí ethernetových kabelů či WiFi routeru, existuje také možnost vytvořit datovou síť využívající přenos dat po elektrickém vedení. I přestože je tato technologie poměrně neznámá, má mnoho výhod přes které je neprávem přehlížena. Seznamte se s PLC neboli Powerline Communication.

Jak funguje homeplug

Pod termínem homeplug se skrývá standard technologie Powerline, která využívá běžné 230V elektrické rozvody k vytvoření počítačové sítě a přenosu dat. Datové pakety se přenáší na vysoké frekvenci od 1 do 30 Mhz, zatímco střídavý elektrický proud využívá frekvenci 50Hz. Díky tomu mohou oba procesy probíhat na stejné síti zcela bez problémů.

Zapojení sítě je poměrně jednoduché - základem je speciální adaptér napojený pomocí ethernetového kabelu na internetový modem. Tyto společně tvoří zdroj dat pro síť, přístupnou ve všech ostatních zásuvkách v budově. Pak už jen stačí zvolit si, jaké zásuvky plánujete využívat k přístupu na internet a opatřit je adaptéry, do kterých je možné zapojit nejen počítače, ale také například VoIP telefony nebo digitální set-top box. V rámci jedné sítě je možné takto využívat až deset adaptérů.

Kvalita přenosu

Zatímco klasický Ethernet má přenosovou rychlost mezi 100 a 1000 Mbit za vteřinu, i nejnovější a vylepšená verze homeplug standardu nabízí maximálně 500 Mbit, což je ovšem pro většinu domácností či firem více než dostačující.

Velké výhody adaptérů oproti WiFi spočívají v širokém dosahu technologie, který je 200-300 metrů a jeho kvalita se nijak nesnižuje při prostupu zdí, jako je tomu právě u WiFi signálu. Tento způsob datové sítě se tedy velmi hodí pro generační rodinné domy nebo patrové firemní budovy, jejichž prostory by hyzdily klasické kabely provrtané skrz zdi a stropy, v lepším případě schované pod kobercem.

Dosah sítě je ale i u homeplugů závislý na mnoha faktorech. Jedním z nich je přirozeně kvalita elektrických rozvodů v budově. Větší dosah získáte v domech s novými měděnými rozvody, naproti tomu starší hliníkové dráty mají dosah kratší. Zatímco homeplug adaptérům nevadí průchod zdí, rušit je mohou domácí spotřebiče. Zabránit tomu lze především tak, že budete zásuvku s adaptérem využívat výhradně k připojení k internetu. I malý spotřebič jako fén nebo rychlovarná konvice totiž mohou značně rušit signál. Stejně tak nedoporučujeme zapojovat adaptéry ani do prodlužovacích zásuvek.

Výhody a nevýhody

Jednou z největších výhod připojení přes elektrické vedení je snadná možnost vytvořit datovou síť v celé budově bez kolísavého signálu a bez nutnosti tahat a skrývat dráty po celém domě. Navíc má technologie Powerline velmi snadnou instalaci. Adaptéry fungují na principu plug-and-play a stačí je tedy zapojit do zásuvek a k modemu. Nevýhodou je ovšem vyšší pořizovací cena ve srovnání s bezdrátovým připojením. V neposlední řadě je také nutné zapojit všechny adaptéry do stejné fáze.

Chcete mít IT služby pod kontrolou? Obraťte se na nás.

  • Individuální přístup

  • Profesionalita
  • Stabilita
Nádražní 50/96, Praha 5