Odlišná použití standardů wifi sítě

S příchodem nového roku kvetou i novinky v oblasti technologií bezdrátových sítí. Vývoj standardů 802.11 přináší na trh další možnosti využití wifi sítí. Dávno již neplatí, že bezdrátová síť slouží pouze pro připojení k internetu – dnes umožňuje rovněž vzájemnou komunikaci tzv „inteligentních“ zařízení, nebo dokonce bezdrátové dobíjení tabletů.

802.11ad - wifi pro vzájemnou komunikaci zařízení

Standard 802.11ad, nebo chcete-li „WiGig“ (Wireless Gigabit Alliance), používá nelicencované vysokofrekvenční pásmo 60 GHz s přenosovou rychlostí 7 Gb/s. Protože standard operuje v takto vysoké frekvenci, omezuje se používání wifi sítě na malý dosah, de facto v jedné místnosti.

Radiové vlny nejsou za těchto podmínek schopny pronikat zdmi. Typické využití této bezdrátové sítě jsou dokovací stanice, přenos HD audia a videa s Blu-ray přehrávačů do projektoru. Předpokládané využití při komunikaci multimediálních zařízení předpokládá vysokou datovou zátěž, ale také všechna zařízení v těsné blízkosti, třeba pod televizí v rámci obývacího pokoje.

wifi bezdrátové sítě

Bezdrátové sítě, bezdrátová komunikace zařízení a možná i bezdrátový přenos energie jsou jednoznačně směrem, který bude rozvoj technologií sledovat v nejbližší době. Autor fotografie: gunes t

Hudba budoucnosti: bezdrátové dobíjení tabletů

Vlastnosti standardu 802.11ad nezůstaly bez povšimnutí velkých podniků na trhu IT. Plány velkých hráčů na trhu naznačují, že v budoucnu se již nebude nutné obtěžovat s kabely na propojování zařízení anebo připojení k elektrické energii. Průkopníky v nových technologiích jsou společnosti Keyssa a Intel. První jmenovaná chce nahradit všechny konektory, které se používají pro přenos dat. V principu zařízení navážou kontakt do vzdálenosti 1cm a po oddálení se přenos ukončí. S jistotou lze však říci, že starý dobrý kabel bezdrátová technologie nenahradí. Selhání spojení při kopírování souborů dat anebo při rozdělané práci není nic příjemného.

Velmi zajímavou a možná těžko uvěřitelnou myšlenou v oboru je bezdrátové dobíjení tabletů, mobilních telefonů a notebooků. Je to prosté: zařízení se položí speciální desku a tím je zahájeno dobíjení. Mezi dvěma objekty se přenáší elektrická energie pomocí kovových cívek. Na vývoji technologie zvané Rezence (magnetická rezonance) se podílí společnost Intel a plánuje ji zavést na místech, jako jsou hotely, letiště anebo kavárny. 

802.11ah  - bezdrátová síť pro měřidla a senzory

Protipólem standardu 802.11ad je 802.11ah. Wifi síť operující na tomto standardu se pohybuje na frekvenci 900 MHz. Nízkofrekvenční signál tak snadno pronikne zdmi. Tato výhoda je však vykoupena nižší přenosovou kapacitou od 100 Kb/s do 40 Mb/s. Bezdrátová síť 802.11ah najde své místo v senzorech systémů inteligentních domácností a budov. Standard bude dostupný od ledna 2016.

Ocení jej především lékaři, průmyslové podniky anebo uživatelé inteligentních budov.  Wifi síť je relativně pomalá ve srovnání s ostatními standardy, v případě komunikace inteligentních zařízení nejde ani tak o rychlost přenosu, jako o dosah.

Příklady využití standardu 802.11ah:

  • Chytrá měřidla (plyn, voda, spotřeba elektrické energie)
  • Inteligentní sítě (domácnosti, firemní budovy)
  • Zemědělství a životní prostředí (teplota, vlhkost, rychlost větru, hladina vody, znečištění vzduchu, detekce požárů)
  • Automatizace ve výrobním procesu (farmacie, zpracování nerostných surovin)
  • Nemocnice (tlak krve, srdeční tep, váha)

802.11ax - wifi sítě s mnoha uživateli

Cílem tohoto standardu pro bezdrátové sítě je zvýšení rychlosti pro jednotlivé uživatele i v zatíženém prostředí. To je typické pro hotspoty – místo s mnoha uživateli. Za povšimnutí stojí, že Huawei se svými produkty ohlašuje přenosovou rychlost přes 1300 MB/s. Ratifikace standardu se předpokládá na rok 2018, první produkty by ale mohly být dostupné dříve, od roku 2016.

Přetížená a pomalá bezdrátová síť je něco, co nemá rád žádný uživatel internetu na světě. Mezi taková místa patří školy, restaurace, letiště nebo panelové domy. K bezproblémovému připojení se stabilní rychlostí a bez výpadků v tomto případě poslouží standardy 802.11ax a 802.11ac Wave 2.

802.11ac Wave 2

Standard 802.11ac je typický pro svou vyšší přenosovou rychlost 7 až 10 Gb/s. To má za následek zlepšení přenosů v hustě zalidněných oblastech (panelové domy). Wifi síť operující na tomto standardu se pohybuje ve frekvenčním pásmu 5 GHz. Standard 802.11ac také vylepšil technologii SU-MIMO na MU-MIMO, která umožňuje přístupovému bodu vysílat data simultánně několika klientům.

Chcete mít IT služby pod kontrolou? Obraťte se na nás.

  • Individuální přístup

  • Profesionalita
  • Stabilita
Nádražní 50/96, Praha 5

2021 © Quadro Net s.r.o.