Cloudová řešení

Využijte výhod cloudových řešení. Snížení nákladů na hardware i software, pružný výkon výpočetní techniky podle aktuální potřeby, větší zabezpečení dat, přístup odkudkoliv na světě, vyšší efektivita práce.

Cloud a outsourcing mohou výrazně snížit náklady na firemní IT

Správa sítí už dávno neznamená jen propojení počítačů v kanceláři nebo mezi dvěma patry firmy. Pryč jsou doby, kdy firmy nabízely IT služby, které znamenaly, že přišel technik, odpojil starý monitor a přinesl nový nebo že vás od počítače odkázal pryč na celé dopoledne, aby mohl nainstalovat nový program. Dnešní pojetí IT a správy sítě naštěstí vypadá jinak. Nyní IT firmy nabízejí komplexní mix služeb, které spojují správu sítě, outsourcing IT a cloudová řešení na míru, kdy můžete jednoduše ušetřit na lidských zdrojích, softwaru i hardwaru.

Pokud jste malá a střední firma, určitě zvažujete, vyplatí-li se vám držet si své vlastní IT oddělení. Po jednoduchém sečtení nákladů a zisků nejspíše zjistíte, že návratnost by byla příliš malá. Abyste ale měli jistotu, že vše bude pracovat tak jak má, technika nebude zlobit, programy budete včas aktualizovat a wifi pojede i na tom nejodlehlejším místě ve firmě, můžete využít nabídky firem provádějící outsourcing IT. 

Co je to outsourcing IT

Outsourcing v angličtině znamená v podstatě „zdrojování“ zvenku. Tedy když zjistíte, že vaše firma potřebuje správce sítě a IT pracovníka, ale chcete ušetřit náklady, najmete si smluvně externí IT firmu, která se o správu sítě a další IT oblasti postará za vás. Budete tak mít více času věnovat se důležitějším věcem, které vám vydělávají reálné peníze. Outsourcing IT však neznamená jen to, že k vám přijde pracovník zapojit počítače, vyřešit problém v síťovém připojení apod., ale dodavatel IT by měl garantovat i dynamický vývoj celé sítě, aplikací a prostředí IT tak, aby rostlo a pokrývalo aktuální potřeby firmy a korespondovalo s nejnovějšími trendy v IT.  Outsourcovat můžete buď část, nebo celé IT, podle aktuálních potřeb. Outsourcingem také odlehčíte svému HR oddělení, které nebude muset řešit fluktuaci kvalifikovaných pracovníků.

Cloud computing

Za jistý druh outsourcingu IT můžeme považovat i cloud computing. Cloud computing je v podstatě ukládání a používání dat a programů na dálku na internetu namísto pevného disku ve vašem počítači nebo firemním serveru. Pokud používáte data a programy nahrané na pevném disku, nejde o cloud, ale lokální úložiště. Takhle také IT fungovalo desítky let. Nyní se pozvolna výpočetní technika i datová úložiště přesouvají do virtuálního světa. A tato úložiště a operační výkon vám jsou k dispozici odkudkoliv na světě, pokud jste online. Cloud má tu výhodu, že si pronajímáte a platíte jen výkon a data, která jste doopravdy využili. Neplatíte tedy jednorázově jako při pořízení hardwaru a softwaru, ale měsíčně podle reálné kapacity a služeb. Další výhodou cloudu je zvýšení bezpečnosti dat. Ta jsou nahrána na úložištích mimo firmu a minimalizuje se riziko výpadku nebo přetížení serveru.

„Cloud computing“ od Sam Johnston – Zdroj wiki

Existuje několik druhů cloud computingu. První z nich, SaaS (Software-as-a-Service) znáte například z každodenního používání e-mailových klientů, ke kterým máte přístup odkudkoliv, a běží na webové aplikaci. Dalším druhem je PaaS (Platform-as-a-Service), kde v online prostředí můžete vytvářet své vlastní aplikace, které využijete v rámci firmy, nebo nabídnete svým zákazníkům. Nejsložitějším typem je pak IaaS (Infrastructure-as-a-Service), který využívají největší dodavatelé cloudů a znamená komplexní hotové cloudové systémy pro firmy.  

Proč přejít na cloud

Přechod na cloud může výrazně snížit náklady spojené s provozem a údržbou firemního IT. Místo investic do drahých softwarových řešení můžete snížit náklady tím, že využijete řešení, které nabízí poskytovatel cloudu. Ten také často garantuje ve smlouvě bezplatné upgrady, sám také obnovuje svůj hardware. Podle toho, jak si na tom stojí váš byznys, můžete pružně upravovat výpočetní výkon cloudu a velikost úložiště. A zaplatíte jen za využitý výkon a prostor. Jakmile máte svá důležitá data uložena na cloudu, může firmu potkat přírodní katastrofa, výpadek proudu, porucha hardwaru a nepřijdete ani o megabyte. A protože jsou data neustále přístupná, můžete v práci pokračovat z jakéhokoliv místa na světě.

Ať už uvažujete o nové síti, zvýšení zabezpečení stávajícího systému nebo částečný přechod na cloudová řešení, od kvalitního poskytovatele IT dostanete mix všech těchto služeb. Nejen firewall, nový mailový klient nebo vzdálené přístupy k firemním datům totiž čím dál častěji využívají cloudových technologií a díky outsourcingu IT zjednodušíte i samotný proces migrace na cloud.

Chcete mít IT služby pod kontrolou? Obraťte se na nás.

  • Individuální přístup

  • Profesionalita
  • Stabilita
Nádražní 50/96, Praha 5