Jak vybrat správnou verzi Office 365

Plánů Office 365 je v současné době na trhu celá řada. Zaměřují se na jednotlivce, na celé domácnosti nebo na podniky (nebo organizace) všech velikostí. Mít ale takto široký výběr znamená zároveň záludnou otázku – vybírám si správný plán předplatného? Nebyl by pro mě nějaký jiný lepší? Ve většině případů začneme jednoduše – vybíráme mezi Office 365 určenými pro koncové zákazníky nebo business verzemi. Pokusme se nyní rozebrat vlastnosti a výhody obou typů předplatného.

Srovnáváme uživatelský a business plán Office 365

Prvním krokem bude výběr mezi uživatelskými verzemi Office 365 – pro jednotlivce nebo pro rodinu – a verzí business. Poslední zmiňovaná totiž obsahuje některé vychytávky, které jsou stejně tak vhodné pro individuální uživatele, nebo celá sekce Office 365 Education spadá například pod business verze. Z pohledu pokročilého uživatele nejlépe srovnáme uživatelské a business verze podle těchto bodů:

Účet Microsoft nebo pracovní účet

S verzí Office 365 pro uživatele budete typicky používat účet Microsoft založený na svoji civilní mailovou schránku a celé předplatné se bude vázat výhradně k tomuto účtu. Business plán Office 365 naproti tomu využívá pracovní účet, který je typicky identický s Active Directory domain účtem, tedy účtem často využívaným společnostmi, které mají slušnější úroveň správy výpočetní infrastruktury. Z toho plyne ovšem zásadní rozdíl – zatímco pro podnikání je vhodné si do Office 365 přidat vlastní doménu, v business verzi můžete, kdežto ve verzi pro spotřebitele nikoliv (alespoň ne v ekosystému společnosti Microsoft).

OneDrive vs. OneDrive for Business

Uživatelský plán využívá cloudovou službu úložiště OneDrive, která je přímo na vašem účtu Microsoft, pouze navyšuje její kapacitu na nekonečno z 15 GB po dobu trvání předplatného. Business verze nicméně využívá OneDrive for business, službu, která je založená na technologiích SharePoint a Groove, a rovněž nabízí neomezenou velikost úložiště. Microsoft nicméně pracuje na tom, aby uživatele OneDrive a OneDrive for business posunul blíže k sobě. Brzy budou využívat stejného klienta napříč PC, Mac a mobily.

Outlook.com vs. Outlook online

Uživatelská verze Office 365 využívá službu Outlook.com s maily, kontakty a kalendářem, která je součástí vašeho Microsoft účtu, kdežto Office 365 for business funguje na Outlook online, který je napojený na Exchange Online, což je cloudová služba, pokračovatel Microsoft Exchange. Obě varianty nyní fungují velmi podobně na mobilech, například podporují Exchange ActiveSync, ale na desktopu se přece jen trochu liší. 

Skype vs. Lync (brzy Skype for Business)

Verze Office 365 pro uživatele opět využívá Skype komunikaci, jež je součástí osobního účtu Microsoft, kdežto business verze využívá Lync, který se již brzy přejmenuje na Skype for business. Lync má k současnému Skype ale dost daleko. Není to jen klientská aplikace, ale na cloudu založená komunikační infrastruktura s online meetingy, IM, audio hovory a videokonferencemi. Je ale pravda, že k předplatnému uživatelských Office 365 je 60 volných minut na volání ze Skype do mobilní nebo pevné sítě každý měsíc.

MS Office v plné verzi

Všechny verze předplatného uživatelských Office 365 a většina business verzí zahrnují alespoň jednu verzi plné instalace MS Office pro PC nebo Mac. V prostředí Windows to znamená Word, Excel, PowerPoint, Outlook, OneNote, Publisher a Access, což je ekvivalent plné verze Office 2013 Professional Plus, která se prodává někde kolem 3500 Kč. Bohužel, tato plná verze jde nainstalovat a aktivovat jen na jednom zařízení. V okamžiku aktivace je tato verzne Office natrvalo připoutaná k zařízení (není možné ji odinstalovat a dát jinam). Některé verze cloudových Office 365 umožňují instalaci plné verze MS Office na pěti PC / Mac zařízeních a dokonce odinstalování a přeinstalování jinde.

Tyto všechny informace je vhodné nosit v hlavě, pokud se rozhodujete mezi verzemi předplatného Office 365. Na Mac zařízeních se nyní instaluje desktopová verze Office 2011, která bude podle plánu upgradována až na Office 2016 for Mac.

Office na mobilních zařízeních

V případě Office pro mobilní zařízení není mezi verzemi předplatného žádný podstatný rozdíl. Všechny verze umožňují aktivaci plné verze aplikace Office na všech podporovaných platformách (Windows, Windows Phone, iOS/iPhone/iPad, Android, Amazon Fire OS) a je možné tyto aplikace využívat na libovolném počtu mobilních zařízení.

Stále aktuální

Velkou výhodou systému s předplatným na cloudové Office 365 je okamžitá aktualizace všech aplikací na nejnovější verze, přesněji všech desktopových, webových i mobilních aplikací, a to bez nutnosti platit nákup nových verzí zvlášť.

Máte zájem o naše služby? Napište nám!

Vyplňte jednoduchý poptávkový formulář a my Vás budeme co nejdříve kontaktovat.

 

Můžete nás kontaktovat i na tel. +420 736 675 962

This is a captcha-picture. It is used to prevent mass-access by robots. (see: www.captcha.net)